top of page

 סיורים בתל-אביב יפו

 סיור ביפו העתיקה  

סיור קלאסי, אך מלא הפתעות, בסמטאות יפו העתיקה. מכיכר השעון לנמל נשמע על הדמויות שליוו את ההיסטוריה הענפה של יפו, נראה שרידים לימים עברו, ונספוג קצת אמנות בגלריות של העיר העתיקה. אבו נבוט, פטרוס, אריס סאן ואנדרומדה מחכים לכם בכיליון עיניים.

 

 סיור בעג'מי 

סיור מעמיק בשכונה הדרומית של יפו שבה מכירים את יפו האמיתית ואת האוכלוסיה הערבית שגרה בתוכה. בסמטאות השכונה, כשהים במרחק הליכה, מנסים להבין מה עבר על עג'מי מקום המדינה ועד תנופת הבנייה של השנים האחרונות והתושבים החדשים שהגיעו איתה.

 

 אחוזת בית – ראשיתה של תל אביב 

בסיור בעקבות צעדיה הראשונים של העיר תל אביב, כשכונת אחוזת-בית, נשמע איך קמה עיר בחולות ומי ה"מטורפים" שייסדו אותה. נראה את בתי המייסדים ברחובות הרצל ורוטשילד ונבקר במגדל שלום, שצמח במקומו של הבניין הכי יפה בשכונה. סיור פוקח עיניים על ראשיתו של המטרופולין הכי גדול במדינה.    

 

 סיור טעימות ביפו 

בסיור זה נגלה שיפו היא לא רק תפוזים וחומוס, שיש האומרים הטוב בארץ, אלא גם בורקס, שקשוקה ובירה טובה. בין הטעמים והריחות של העיר נטעם גם מהפולקלור וגם קצת מההיסטוריה.

 

 סיור במתחם שרונה 

בסיור במתחם החם של תל אביב נכיר את חברי כת הטמפלרים הגרמנים ונבין מה הם חיפשו בארץ ישראל. נסתובב בין הבתים האירופאיים שנבנו בלב המזרח התיכון, נשמע על הרוקח והקצב, על משחקי הבאולינג וחביות הבירה ובבית הבד המשוחזר נראה מצג משעשע ונטעם מגוון שמני זית איכותיים. במהלך הסיור נעסוק גם בפרויקט השימור של שרונה, בהצלת הבתים והזזתם, ובמתח המתמיד בין שימור לפיתוח האתר. ניתן לשלב בסיור טעימות בשרונה מרקט.

 

 סיור במושבה האמריקאית 

סיפור לא מוכר על קבוצת אמריקאים נוצרים שהגיעה לפני 150 שנה ליפו כדי להתחיל חיים חדשים. הם הקימו את מה שנקרא אז והיום המושבה האמריקאית. אחריהם התיישבו באותם הבתים ממש הטמפלרים הגרמנים והוסיפו למקום צביון חדש ומעניין בפני עצמו, כיום הפך המקום לאחד ממתחמי הנדל"ן המדוברים בעיר. הסיור יתחיל מחוף הים בטיילת, יעבור במתחם התחנה המחודש ויגיע אל הבתים הכפריים של המושבה המהווים ניגוד גמור לכרך הסואן שמסביב.

 

 סיור בטיילת תל אביב 

בסיור שמתחיל ומסתיים באזור המלונות לאורך טיילת תל אביב טועמים מכל מה שיש לעיר לתת: קצת חוף ים, קצת היסטוריה, קצת תרבות וגם ארכיטקטורה ונדל"ן. מכיכר אתרים נרד לחוף גורדון, נלך לאורך הטיילת שם נשמע על ספינת השלום של אייבי נתן ועל ספינות ההעפלה שהגיעו עד לחופי תל אביב. ניכנס פנימה אל העיר, ונראה ביטוי לסגנונות האדריכליים  שמשפיעים על מראה בתי העיר גם כיום. נעבור ליד בתי אמנים, ונעשה את דרכנו ברחובות השקטים לכיוון בית בן גוריון, שם נעשה סיור בתוך הבית הפרטי של ראש הממשלה הראשון.

 

 סיור תרבות בתל אביב 

בסיור תרבותי בתל אביב הישנה נגלה מדוע שוכנת סימטה פלונית לצד סימטה אלמונית, מה הקשר בין אהבה אסורה, רצח פלילי ומאיר דיזינגוף, ואיזו דמות מפורסמת גרה ברחוב שנקרא על שמה עוד בחייה.

 

 סיור בלב העיר 

בין הבנייה האקלקטית של שנות ה-20 לסגנון הבינלאומי של שנות ה-30, חזיתות הבתים ברחובות תל אביב מספרות סיפור מעניין על סגנונות אדריכליים והשפעות מקומיות, כבין לאומיות. בסיור בשדרות רוטשילד, רחוב אחד העם ומה שבינהם, נלמד על העקרונות שהנחו את בניית הבתים בעיר במחצית הראשונה של המאה ה-20 ונשמע סיפורים עסיסיים על הדיירים שגרו בבתים שעיצבו  את תפאורת הקבע של תל אביב.

 

 סיור גרפיטי בדרום העיר  

בשנים האחרונות דרום תל אביב נהפכת למעצמת גרפיטי. נעבור בשולי נווה צדק כדי לראות את תרבות השוליים, תרבות הרחוב, ונמשיך לפלורנטין השוקקת. שלצד התחדשותה מארחת אינספור עבודות אמנות רחוב, ואף גלריות שמציגים בהם אמני גרפיטי. הסיור יצא ממתחם התחנה ובמהלכו יחשפו מושגים בינלאומיים מעולם הגרפיטי עם דוגמאות מקומיות.

 

 סיור טעימות בשוק הכרמל 

בסיור בשוק המפורסם ביותר בתל אביב תגלו שגם אם חשבתם שאתם מכירים את שוק הכרמל תמיד יש הפתעות. בורקס, חומוס ומלבי הם רק חלק מהטעימות ויש גם בן אדם מיוחד שקולה קפה. מבסטה לבסטה, מתבלינים ועד פירות, נעשה שוק וגם נפרוש לרחובות הסמוכים - בכרם התימנים מן העבר האחד ובנחלת בנימין מן העבר השני.

 

 סיור ספרותי ביפו – יפו יפת הימים 

יפו היא לא רק יפת ימים אלא גם יפת סיפורים. בסיור בעקבות החומרים המגוונים והמעניינים שנכתבו על יפו נכיר את העיר מהזווית הספרותית, נקרא מהספר ונסתכל סביב כדי לראות בעיניים את כוונת המשורר. החל מאיזכורים שלה בתנ"ך דרך תיאודור הרצל ב"אלטנוילנד", נחום גוטמן וש"י עגנון, נשמע על דמויות אמיתיות ודמיוניות שעברו כמונו בסמטאות העיר העתיקה. נכיר את הג'מעה של מנחם תלמי מ"תמונות יפואיות" ובניחוח הבוהמה היפואית של שנות ה-70, נשמע מה היה לדן בן אמוץ להגיד. אם יאפשרו הזמן והרוח נתעכב גם על כמה מעשיות מקומיות ונזכיר מחזות וסרטים שהצליחו לגלם בצורה אותנטית את החיים המשוגעים והמשגעים ביפו. 

 

 סיור טעימות בשוק לוינסקי 

השוק הקטן בדרום תל אביב הוא קיבוץ גלויות אמיתי. הוא מוכר כשוק תבלינים ופיצוחים אבל יש לו עוד הרבה מה להציע גם בתחומים אחרים. זיתים וגבינה מהיווני, בורקס מהטורקי ואורז מתובלן מהטריפוליטאי, מרציפן אצל אלברט וגם פירות יבשים שלא דמיינתם שקיימים. הכל במרחק של כמה צעדים אחד מהשני. אחרי הסיור הזה "אוכל יהודי" הופך למושג עשיר הרבה יותר ממה שהיה.

 

 סיור בנווה צדק  

השכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות יפו היא הצעד הראשון בדרך למטרופולין תל אביב. השיטוט בסמטאות השכונה מלמד דבר או שניים לא רק על ההיסטוריה האזורית אלא גם על אדריכלות, שימור וטעם טוב. הצטרפו ותכירו את אהרון שלוש, שמעון רוקח, ש"י עגנון ואחרים בסיור ססגוני ומעניין בשכונת הכי אמנותית בתל אביב.

 

 דו-קיום ביפו 

בסיור מיוחד זה נראה את יפו מזווית שונה ונעמוד על היחסים המורכבים בין האוכלוסיות הגרות בה. נשמע את הסיפור ההיסטורי המלא של העיר, ללא סינון, ונעמוד על חשיבותה לדתות השונות וללאומים שרוחשים ברחובותיה. נדבר גם על שיתופי פעולה וכיצד, אם בכלל, מתבטא דו קיום בפועל כדי להכיר בכנות את האוכלוסיה הערבית של יפו נפגוש לשיחה אדם רב קסם, פעיל שלום ודו-קיום, ומוסלמי אדוק, שיספר על החיים ביפו, על האיסלאם היפה, ואם תרצו גם ישתף בסיפורו האישי. לסיום נבקר כולם יחד במסגד צבעוני ונתוודע למנהגים הקשורים אליו.

bottom of page