top of page

 סיורים בירושלים

 סיור ברובע היהודי  

את הסיור הזה כמעט ואין צורך להציג אבל בכל זאת – נתחיל מהתצפית היפה ביותר לכיוון העיר העתיקה מהר הזיתים, אחר כך ניכנס אל תוך החומות דרך שער יפו ונתקדם בסמטאות העיר העתיקה לתצפית גגות. נגיע בעזרת דרך קיצור לרובע היהודי, נבקר בבתי הכנסת הספרדיים, נגלה את בית הכנסת הנטוש תפארת ישראל ונרד לכיוון הכותל. קיימת אפשרות לשלב סיור לאורך המשך קיר הכותל במנהרות הכותל, או להתעמק בעיר דוד ונקבת חזקיהו או להיכנס לאחד ממרכזי המבקרים כמו מרכז דוידסון, המביא לחיים את מסורת העלייה לרגל לבית המקדש.

 

 סיור נצרות בעיר העתיקה 

הרבה מאוד ישראלים לא מכירים כלל את העולם הנוצרי ואולי הגיע הזמן לשנות זאת. בסיור הכרות נתחיל בתצפית מהר הזיתים ונמשיך לעבר העיר העתיקה. בדרך ניכנס לכנסיית גת שמנים ונשמע על השבוע האחרון בחייו של ישוע. בתוך חומות העיר העתיקה נלך בנתיב דרך הייסורים - הויה דולורוזה – ואיתו נגיע אל אחד האתרים הנוצריים החשובים בעולם, אל כנסיית הקבר. בפסיפס הכנסיות שנוצר במקום בו נצלב ישוע ונקבר, נעשה סיור מעמיק שממנו אין סיכוי שתצאו בלי לדעת את הדברים החשובים ביותר על הנצרות.

 

 סיור מהר הזיתים לעיר דוד 

הסיור למקום שבו הכל התחיל נפתח בתצפית היפה ביותר על העיר העתיקה, ממרומי הר הזיתים וממשיך במורד ההר כשמן העבר האחד דוממים קברים יהודיים ומן העבר השני מצלצלות כנסיות נוצריות חשובות. כשמגיעים לעמק שמפריד בין הר הזיתים להר הבית הולכים לאורך נחל קדרון ורואים מונומנטים בני אלפיים שנ. לבסוף מגיעים לעיר דוד, ושם מתחקים אחר ירושלים מימי דוד ושלמה. בעונות החמות מומלץ להיכנס לנקבת חזקיהו למסלול רטוב ומרגש.  

 

 סיור במושבה הגרמנית 

הטמפלרים הגרמנים הפעילו תמיד את הדמיון של כל מטייל שבא במגע עם המושבות שלהם. בירושלים הקימו מושבה עם בתי אבן יפים סביב רחוב עמק רפאים. הסיור יצא אל הסמטאות הנמצאות בתווך בין רחוב עמק רפאים לבין מסילת הרכבת ההיסטורית שעברה בין יפו לירושלים.

 

 סיור בנחלאות 

בסמטאות הנחלאות בירושלים נספוג מניחוחות הבוסתן הספרדי, משירי משפחת בנאי, מניגוני הלאדינו וגם נתרענן במטעמי שוק מחנה יהודה. נתעכב בבתי הכנסת הקטנים שבשכונות ונשמע על דמויות המפתח בפרק המעניין על היציאה מחומות העיר העתיקה. בהתאם ללוח השנה, בין החצרות ובורות המים, יקשטו את הסיור חרוזי הסליחות, סוכות צבעוניות או חנוכיות דולקות בחלונות.

 

 סיור במוזיאון ישראל 

במוזיאון ישראל אפשר לבלות 3 ימים שלמים. בסיור שמותאם אישית אפשר לבקר בהיכל הספר ולשמוע על המגילות הגנוזות, לפענח ביחד את דגם ירושלים מימי בית שני ולחקור את אגף הארכיאולוגיה של המוזיאון, מהטובים והחשובים בעולם. תערוכות אמנות, אגף היודאיקה ותערוכות מתחלפות ירעננו לנו את היום, בהתאם לזמן ולרצון.

 

 סיור טעימות בשוק מחנה יהודה 

בשוק מחנה יהודה, אולי השוק הכי מפורסם בארץ, גם מה לטעום ולא רק לקנות על משקל. יש את גבינות באשר ואת איש האתרוגים, את בורקס רמלה שהגיע לירושלים ומאפים גרוזיניים מהטאבון, ובירושלמית - אש-תאנור. ואם נשארתם רעבים אז יש גם אוכל ביתי בעאזורה וברחמו.

 

 סיור טעימות ברובע המוסלמי 

ברובע המוסלמי בעיר העתיקה מחכה לכם חגיגה של טעמים. קבב אצל שאהין, טחינה במפעל המסורתי, חומוס אצל אבו זיאד וכנאפה אצל ג'אפר. חילויאת אחרים עם קפה שחור נתפוס על הדרך, ואולי גם נעשן נרגילה, הכל תוך כדי הליכה בשווקים המוסלמיים ברובע במסע קולינארי שסביר להניח שלא תעשו לבד.

 

 

bottom of page