top of page

 סיורים בחיפה

 סיור במושבה הגרמנית  

המושבה הגרמנית בחיפה, למרגלות הכרמל, היא המקום הראשון שבו השתקעו חברי כת ההיכל, הטמפלרים, עם הגעתם לארץ ישראל באמצע המאה ה-19. ואיזו מושבה הם הקימו, כזאת שלא נראתה עוד במזרח התיכון. בשדרה אחת, ובצדה בתי אבן שובי לב, נרקמו חיים קדחתניים והתנהל לו כפר אירופאי בלב העיר העות'מאנית, בסביבה כמעט הכי רחוקה מאירופה שאפשר.. בסיור בשדרות בן גוריון נכיר את הטמפלרים, ונראה את תוצאותיו של פרויקט שימור מוצלח, וכן נהנה ממקום בילוי שוקק לערבים, יהודים ותיירים, שמתערבבים יחד בחיפה של פעם ושל היום.

 

 סיור בואדי ניסנאס 

את ואדי ניסנאס כדאי להכיר לאורך כל השנה ולא רק בתקופת החג של החגים. אמנם אז היא מוארת יפה בלילה אבל במהלך היום במשך כל השנה אפשר ללכת בסמטאות השכונה, ליהנות מעבודות האמנות שעל הקירות, לעקוב אחר השירים התלויים, לפגוש אנשים לבביים ולטעום כמה דברים בשוק של הואדי.

 

 טיול מסטלה מאריס לבת גלים 

השפיץ של הכרמל, סטלה מאריס, מספק גם תצפית ייחודית על מפרץ חיפה, גם כנסייה יפהפיה של מסדר נזירים מסקרן וגם כמה דרמות שהתחוללו כאן לאורך ההיסטוריה. מלמעלה יורד שביל נופי לתחתית ההר, כשבדרך מציף את העיניים הים הכחול. עוברים במערת אליהו וממשיכים לטיילת בת גלים או למוזיאון ההעפלה וחיל הים.    

 

בהאים ודתות אחרות 

נתחיל את היום בתצפית על מפרץ חיפה ומיד נכיר את הדת הבהאית באמצעות סיור בגנים הבהאיים. נמשיך בעיר התחתית כדי להכיר את הזרמים הנוצריים הנמצאים בחיפה, ניכנס לכמה כנסיות מרשימות ולסיום נעלה שוב לכרמל כדי להתארח במסגד בשכונת כבאביר ולשמוע על המתינות והרוחניות של כת האחמדים המוסלמית. 

 

 חצוצרה בואדי 

בין סיפור לציור בשכונה המעניינת נשמע צלילים שישכנעו אתכם שבוואדי ניסנאס אכן מנגנת החצוצרה. ניזכר בספרו של סמי מיכאל, שהיה תושב השכונה, וננסה להקביל את סיפורם של הודא ואלכס למציאות החיפאית של ימינו. סיור שיש בו הכל: מוזיקה, סיפורת, טעמים, היסטוריה ואמנות. במקרה הזה המדריך הוא גם המחצצר...

 סיור טעימות בואדי ניסנאס 

ואדי ניסנאס הוא לונה פארק קולינרי. בסיור מפעיל חושים נתקדם מתחנה לתחנה, מטעימה לטעימה, ונתענג על מאכלים כמו פלאפל, חומוס, כנאפה וקפה, נכיר את השוק הקטן והנסתר של הואדי ועל הדרך נשמע על השכונה, ונראה עבודות של המוזיאון הפתוח המוצג בסמטאות. 

 

 טיול בנחל שיח 

מלב שכונת כרמליה נצא אל הטבע הפראי במדרון נחל שיח. נגיע לערוץ הנחל ונזרום איתו לכיוון הים. בדרך נראה עקבות לאנשים שנהנו ממי הנחל לאורך ההיסטוריה, נשתכשך במעיינות ונשמע על פרויקט חברתי סביבתי מעניין שהוקם בנחל. 

 

 טיול בנחל אחוזה 

מרחוב ראשי יוריד אותנו גרם מדרגות הישר לתוך הטבע. נראה מעיין ששוקם בשנים האחרונות ונמשיך במורד נחל אחוזה החביב. מהערוץ נעלה מעלה, מלווים בפריחה עונתית ונוף חוף הים חזרה לתוך רחובות העיר.

 

 טיול בנחל רמז ונחל זיו 

מסלול זה הוא הפתעה גמורה בין שכונות העיר ואחת הדוגמאות היפות לטבע עירוני. זהו מסלול טיול בנחל שמתחיל מרחוב חיפאי ונגמר ברחוב אחר וכשהולכים בו מבינים כמה חשוב לשמור על השטחים הפתוחים והסביבה הטבעית של הר הכרמל אל מול איומי הפיתוח.

bottom of page